Čelit svým strachům

Je-li tématem Meduňky úzkost a jak jí předejít, mám za to, že terapie květovými esencemi může být poměrně zásadním pomocníkem a skvělým spolu-léčitelem.

Úzkost /na rozdíl od strachu, nervozity, trémy, obavy…/ je komplexní diagnóza, kombinace různých emocí. Nelze přesně vystopovat její příčinu, důvod, ono „proč se nám to děje“. Prožíváme ji na psychické i fyzické úrovni, trvat může krátkodobě, ale i dlouhodobě, chronicky. A jestliže jsem Bachovy esence označila jako spolu-léčitele úzkosti, je tomu tak z důvodu právě oné jmenované komplexnosti problému. Je-li totiž úzkost chronická, dlouhodobá /psychiatrie jí pak dává označení úzkostná porucha/, zahrnuje hned několik složek /tělesná, emoční, kognitivní, behaviorální/ a je užitečné terapeuticky pracovat s těmito jednotlivými složkami. Bachova květová terapie je v tom případě vhodnou metodou při práci s emocemi člověka, s jeho sebeprožíváním, emocionalitou, zejména se strachem.

Se „zakázkou úzkost“ se ve své praxi potkávám opravdu hojně. Aktuálně mám pocit /jako možná i valná část terapeutů, psychologů, průvodců/, že úzkost je jako plíživá povodeň, šířící se západní civilizací, velkoměsty, ulicemi, školami. Kam se podíváme, slyšíme příběhy o úzkosti, která páchá škody v životech, vztazích, ničí studium a duševní zdraví dospívajících, jsme svědky nedostupné či nefunkční pomoci s tímto fenoménem, jenž nám brání žít spokojený a zdravý život. V mé poradně se aktuálně setkávám s teenagery, kteří vykazují symptomy úzkostné poruchy, často jsou již i medikováni psychofarmaky či se k tomu velmi blíží. Není mým záměrem tu analyzovat příčiny tohoto stavu, to by bylo na samostatné zamyšlení a poměrně obsáhlý článek. O tématu se tolik píše a mluví, úzkost se mezioborově zkoumá a řeší, hledají se vhodné terapeutické cesty a efektivní forma psychoterapie, která je u úzkostné poruchy klíčovou. Je jisté, že porucha úzkosti vyžaduje komplexní holistický přístup, že je potřeba pracovat s osobním příběhem každého člověka, léčit bytost, a to na všech zmíněných úrovních. I já si na úzkost dovolím trochu posvítit. A posvítím si především na strach, jakožto emoci, která je hlavním reprezentantem zmiňované emoční složky úzkosti. Nahlédnu na strach, jak jinak, než optikou lékaře Bacha a jeho květových esencí. 

Svému příspěvku jsem dala název „Čelit svým strachům“ a vypůjčila jsem si jej ze samotné alchymie Bachových květů. Přesně tak je totiž označena první ze sedmi tzv. emočních skupin, do kterých dr. Bach rozdělil všech třicet osm květových esencí. Jak už čtenáři Meduňky vědí, 38 květových esencí reprezentuje 38 negativních emocionálních stavů a nálad. A každá emoční skupina reprezentuje jeden hlavní negativní postoj. V případě první skupiny, jejž dal dr. Bach označení Čelit svým strachům, se jedná o skupinu esencí pomáhající se strachem v jeho různých podobách. Skupina zahrnuje celkem pět esencí, které vám představím a na příkladech z praxe se pokusím přiblížit jejich přínos.

Topol osika
Esence květu topolu v sobě nese duševní potenciál zdolání (překonání) a vzkříšení (transformace). V negativním stavu je člověk nevědomky zachycen v představách strachu. Lidé, kteří potřebují esenci topolu, jsou velmi vnímaví a senzitivní jedinci, kteří trpí neurčitými, nekonkrétními strachy. Popisují je jako nevysvětlitelné obavy, předtuchy, nervozitu. Jsou neustále v očekávání nějakého hrozného neštěstí. Mají strach z něčeho, aniž by věděli, co to „něco“ je. Budí se ze špatných snů, popisují stavy, kdy jim mráz běhá po zádech, chvěje se jim žaludek, potí se. Obecně tma je pro tyto lidi náročným faktorem, protože pod rouškou tmy je jejich nejistota a panika z toho, „co se může stát“, ještě naléhavější. Strach je jejich hluboký životní proud, ve kterém uvízli.
Tito lidé často trpí tzv. kolektivními strachy, jako strach z přepadení, znásilnění, týrání, z duchů apod.
Týká-li se tento stav dětí, ty vyžadují, aby měly v noci otevřené dveře do pokoje, rozsvícené světlo, protože se bojí bubáků a strašidel. Tma je pro ně děsivá svojí abstraktností a promítají si do ní své představy, kterých se bojí. Dětský strach ze tmy ošetřuji Bachovými esencemi poměrně často a je nádherné být svědkem změny, kdy strach je pomalu střídán důvěrou a pocitem bezpečí.
Jaký je tedy přínos esence květu topolu?
Pomáhá nám podívat se na své strachy jasně a z jiného úhlu pohledu. Pomáhá pochopit, že obavy z našeho světa nikdy zcela nevymizí, ale nemusíme sklouznout do vyjetých kolejí obav a úzkostí. I strach může být ukazatelem nových cest, máme-li odvahu a vnitřní sílu toto přijmout. Topol pomáhá obnovit důvěru v život, ve vyšší smysl věcí, které se nám dějí.

Kejklířka skvrnitá
Je-li esence topolu na strachy, které bychom označili jako „nekonkrétní“ (bojím se, ale nevím čeho), pak esence květu kejklířky je na strachy z pomyslné kategorie „konkrétní“. Vím, čeho se bojím. Znám, co mi spouští strach, z jaké konkrétní věci, situace mám obavu. Bojím se zubaře, bojím se psů, pavouků, výšek, vody… Bojím se zkoušky ve škole, bojím se, že selžu. Tedy přesně dokážu pojmenovat, čeho se obávám. Jde o strachy z konkrétních věcí, situací, které přináší život a rovněž strachy typu fóbie.
Navenek se emoce strachu manifestuje ostýchavostí, bázlivostí, nervozitou, přecitlivělostí či stydlivostí. Člověk lehce zrudne ve tváři, potí se mu ruce, zrychleně dýchá. Jde o bojácné děti, držící se matky, plačtivé a ustrašené, odmítající sociální kontakt. A opět – u dětí velmi časté téma a téma velmi dobře komunikovatelné. Přichází-li maminky s konkrétními strachy svých dětí, květové esence skvěle dítě podpoří.
Esence kejklířky je spojena s duševními kvalitami odvahy a důvěry. Jejím přínosem je statečnost, odvaha postavit se situaci, naděje a opět – důvěra. Člověk v pozitivním stavu energie kejklířky své strachy pochopil a přerostl a kráčí životem klidně dál.

Červený kaštan
I o této esenci se dá říci, že jde o strach z konkrétního. Bojíme se o druhé, o své blízké. Trpíme enormními obavami o své děti, rodiče, partnery, milované bytosti. Esence květu červeného kaštanu je spojena s potenciálem starostlivosti a lásky k bližnímu. Je pro ni charakteristické silné spojení energie dvou bytostí, vazba člověka na druhé lidi. V negativním stavu se člověk lehce vciťuje do druhého a má silnou schopnost projekce a sebetrýznění. Doslova spoluprožívá život druhého člověka, jako by to byl jeho vlastní život a není schopen se od něj odpoutat.
U rodičů to může vypadat tak, že jsou extrémně ostražití, nabádající své děti k přehnané opatrnosti. A nejde jen o starost o malé děti; člověk, který je v negativním stavu kaštanu, má děti dávno dospělé, a přesto je puzen mít nad nimi kontrolu. Trpí přehnanou starostí o jejich bezpečí, ale nemá strach o sebe. Jde o lidi, kteří mají tendenci vměšovat se do záležitostí druhých z výše uvedených vnitřních pohnutek.
Přínosem esence je důvěra a mírnost ve vztazích. Schopnost odpoutat se od druhých, „nechat je žít“, podporovat na dálku bez pocitu zátěže a úzkosti.

Devaterník penízkovitý
Čtvrtou esencí z této skupiny je devaterník, jenž je vhodný na krajně akutní stavy strachu. Jde o jednu z nejdůležitějších esencí, jež představují záchranu. Člověk v negativním stavu zažívá pocity paniky, děsu či hrůzy. Jeho nervový systém doslova „blázní“. Na fyzické úrovni zažívá třes, silný tlukot srdce, potí se mu ruce, koktá, není schopen mluvit. Lidé často popisují bolest na solaru plexu, tíhu jako kámen.  Spadají sem i „noční můry“, děsivé sny během REM fáze spánku /poslední a současně nejhlubší fáze spánku/, které nás budí a zanechávají v nás pocity paniky a děsu. Velmi časté téma u dětí různého věku, které léčíme právě esencí květu devaterníku.
Přínosem esence je zklidnění v krizi, stabilizace nervového systému. Člověk v mezních situacích zachová chladnou hlavu, je schopen reagovat a řešit. Ne náhodou je právě devaterník součástí krizové směsi tzv. Rescue Remedy.

Slíva třešňová
Pětici „strachových esencí“ uzavírá esence květu slívy třešňové. I ta je součástí Rescue Remedy a není tomu náhoda. Pracuje totiž s naším vnitřním přetlakem a napětím, jenž v krizi prožíváme. Slíva je spojena s principem otevřenosti a mírnosti a je-li tento přirozený pozitivní stav blokován a člověk je v jeho stínu, pokouší se tento princip potlačit. Vědomě prožívá extrémní stav, kdy se bojí uvolnit a dát průchod svému vnitřnímu napětí. Cítí se pod tlakem, obává se, že vybuchne, ztratí sebekontrolu, „ztratí rozum“. Jakkoliv se možná může jevit popisovaný stav jako extrémní, výjimečný, v mé praxi se potkávám s opakem. Lidé ve skutečnosti uvnitř sebe často prožívají velmi silné napětí, cítí se jako „napěchovaní“, cloumají s nimi náročné emoce, při kterých zápasí se sebeovládáním. Navenek mají tendenci k přehnanému sebepozorování, jsou extrémně nervózní, chodí sem a tam. Tito lidé se ve svém zoufalství obávají, že udělají něco strašného, násilnického, co by jinak neudělali. V negativním stavu může člověk trpět utkvělými představami, pronásledují ho šílené nápady či si dokonce pohrává s myšlenkou na sebevraždu.
U malých dětí může jít o stavy nekontrolovatelných záchvatů hněvu. Maminky popisují ony dobře známé situace, kdy s sebou jejich ratolesti hodí o zem, tlučou do zdi, kopou hlava nehlava. Někdy je označují jako hysterické, a i v tomto případě je esence slívy tou pravou. Dobrou zkušenost s esencí mám i u nočního pomočování u malých dětí. Přes den se velmi silně kontrolují a teprve v noci, kdy vědomá kontrola odpadá, dají svým vnitřním strachům volný průběh spontánním pomočením. Stejně tak i skřípání zubů, okusování nehtů aj. I tady pomáhá slíva třešňová. Pomáhá spojit se se svým nitrem, napojit se na svůj duchovní zdroj, provést potřebné vývojové kroky a poznatky integrovat v reálném životě.
Přínosem esence je trpělivost a mírnost, schopnost vnitřně se uvolnit a odpoutat. Pomáhá nám konstruktivně zacházet s agresivitou, podporuje sebekontrolu.

Tolik pět květových esencí ze skupiny „Čelit svým strachům“. Řešíme-li s klientem jeho úzkost, vytvářím zpravidla kombinaci několika esencí, přičemž tyto „strachové“ jsou klíčové. Je vhodné provést opravdu důslednou diagnostiku, ideálně se dotknout všech dalších emocí, resp. esencí. Navnímat klientovo sebeprožívání, nejpalčivější pocity a ty začít květovými esencemi léčit. Za mě i tady platí, že individuální směs „bachovek“, tedy přesně na míru potřeb klienta, je tou nejefektivnější. 

Publikováno: Meduňka 1/25, str. 20 — 21