DOVOLENÁ 13. - 28. 7. 2024. Vaše dotazy a objednávky budu řešit po návratu, díky za strpení. Užijte si čas prázdnin, nevšedních zážitků a odpočinku!

Blue Monday

Znáte pojem Blue Monday?
A věříte na něj? Na pondělí, které je ze všech pondělí v roce to nejčernější?

Vězte, že označení pro NEJdepresivnější den v roce vzniklo velmi prozaicky a jako komerční tah! Jedna britská cestovka přemýšlela, jak v povánočním období zvýšit svoje mimosezónní zisky z přímořských zájezdů, a tak se obrátila pro radu k psychologovi. Cliff Arnall na to konto vymyslel speciální vzorec, ze kterého po započtení různých faktorů vzešlo, že právě třetí pondělí v lednu je nejdepresivnějším dnem roku. (Faktory typu od Vánoc daleko, tma, zima a mráz, lidé frustrovaní novoročními předsevzetími, vidina jara v nedohlednu… atd atd, cokoliv vás napadne…) A tak „vznikl“ onen nejsmolnější, nejnešťastnější Blue Monday… Píše se rok 2005.

Letos vychází tenhle horrible day právě na dnešek. Zažili jste jej? Anebo to byl den jedním z mnohých, zimních, lednových, novoročních, pracovních dnů, kdy se střídavě daří i nedaří, nálada je dobrá či proměnlivá, dost možná v závislosti na prožitém víkendu a míře odpočinku, který jsme si o víkendu dopřáli?

Moje doporučení je nebrat příliš vážně to, co vzniklo čistě a jen jako pseudovědecká rovnice. Máte-li v tomto období tendenci více jak kdy jindy ke splínu a chmurám, je dobré si uvědomit, že jsme součástí přírody a přirozeně reagujeme na vnější podmínky. Příroda stále spí, odpočívá, nabírá sílu na další vegetační období, až přijde její čas. Ještě stále je brzy vpodvečer tma, do tmy se stále probouzíme a je dobré se tomu přizpůsobit. Tedy, více odpočívat. Více spát. Chodit na procházky. Jíst teplou stravu, která nás prohřívá a do jídelníčku si zařadit potřebné vitamíny /zejména D, které si neumíme bez sluníčka vyrobit! /. Nezapomínejme se hýbat, rekreačně sportovat, ideální je pravidelně každý den se na 15 až 20 minut protáhnout a zadýchat! Skvělým pomocníkem v odbourání stresu a navození dobré nálady je v zimě sauna, osobně mi dělá skvěle na duši! Dobrou náladu si můžeme vyrábět dobrou knížkou, hudbou, filmem. Hrát s dětmi deskové hry… A pokud bychom přece jenom sami své emoční naladění nezvládali, nebojme se požádat druhé o pomoc či radu. Svěřit se s tím, co nás tíží, není slabost. Naopak, jsme to my, kdo zodpovídáme za svoje zdraví a cítíme-li nepohodu, která nás psychicky sužuje, je na místě hledat řešení. Dobrý přítel nás vyslechne a povzbudí, je možné vyhledat ale i profesionála, terapeuta, psychologa či psychiatra a svůj stav s ním konzultovat.

Dobrá zpráva, moji milí, letošní Blue Monday pomalu končí… A já vám přeju, abyste v každém dni, nejenom v tom dnešním, nacházeli radost. Abyste večer, až se uložíte do postele, zavřeli oči a jako ve filmu ve zpětném režimu si vybavili sekvenci, která vás dnes potěšila, zahřála u srdce, vykouzlila úsměv na tváři… Chvíli, která pro vás byla radostí…

Dobrou noc.