Když se dostaví krize

„Mám krizi!”, vydechla do telefonu moje dobrá přítelkyně, sotva jsem ji stačila pozdravit. „Nemáš na to něco?” Následoval dotaz, na který už jsem celkem zvyklá, dojde-li v rozhovoru na téma osobních propadů a náročných životních situací. „Na krizi jsou krizovky,” opáčila jsem lakonicky, aniž bych jakkoliv chtěla zlehčovat její situaci, kvůli níž se mi v pozdní večerní hodinu ozvala. Přiznávám, že krizové esence dr. Bacha mne ale napadají už tak trochu automaticky jakožto projev mé profesionální deformace.

V následujících pětačtyřiceti minutách mi kamarádka vylíčila svoji osobní životní situaci, která byla v podstatě pokračováním jejích předchozích mnohaletých partnerských anabází. K nim se teď ale navíc přidružila mizerná situace na pracovišti, kde její nový nadřízený hodlal z prodejního týmu, jehož byla součástí, sedřít kůži. Nebyla ochotna pracovat nad rámec pracovní doby, natož se každý měsíc účastnit teambuildingových aktivit, jakkoliv byly ze strany firmy komunikovány jako motivační a v podstatě za odměnu. A tak mé přítelkyni přibyly vrásky na čele i v oblasti pracovní. Prostě — krize. Situaci jsme probraly tam i zpátky, já jsem ji vyslechla, nabídla svůj pohled, vymyslely jsme varianty, kam se situace může vyvinout, a především co ona sama může změnit. Ulevilo se jí. Tenze z hlasu zmizela, loučila se se mnou zvesela.

Kamarádka si krizové esence, Rescue Remedy, hned po našem telefonickém rozhovoru skutečně zakoupila a užívala je. Sdělila mi to o týden později, když jsme se náhodně potkaly ve městě. Vypadala spokojeně a uvolněně. Pochvalovala si, že se cítí mnohem lépe, i když okolnosti v zaměstnání i v osobním životě zůstaly stejné, ale ona je snáze zvládá. Poděkovala mi za tip na „krizovky” a zmizela za rohem. Ovšem uběhlo pár týdnů a při posezení u kávy jsem se od této kamarádky dozvěděla, že jí krizové kapky přestaly fungovat, že je jí naopak hůře, nemůže spát a situaci v práci přestává zvládat. Vůbec mne to nepřekvapilo. Kamarádka se totiž nenacházela ve stavu akutní krize, s níž krizové kapky pomáhají. Před několika týdny tomu nejspíš bylo jinak, pomohly jí zpracovat novou nenadálou událost, která ji vyvedla z rovnováhy, ovšem po zpracování tohoto šoku se ocitla ve starých kolejích. Ve stavu chronickém, ve vlekoucím se procesu událostí a prožívání. Tady již nebyly Rescue Remedy oněmi esencemi na míru a bylo zapotřebí vyladit psychiku a emoce jinou individuální směsí.

Jak působí Rescue Remedy?
Na tomto příběhu je dobře vidět fungování esence Rescue Remedy. Tato originální Bachova směs pomáhá totiž v akutní situaci, která vznikne náhle a nečekaně, a my se potřebujeme zklidnit, reagovat adekvátně, být přítomní, eliminovat paralýzu vzniklou strachem a panikou. Esence této směsi pomáhají při šoku nebo v situacích, které otřesou naším energetickým systémem a dezintegrují jej. Může jít o šok způsobený nepříjemnou zprávou, bouchnutím dveří nebo o tělesný úraz se ztrátou vědomí. Krizí se totiž vždy rozumí situace, kterou dotyčný člověk sám jako krizovou vnímá, to je velmi důležité! A taková situace může vzniknout buď náhle, nebo je krizové očekávání situace, které se bojíme. Malé dítě může večer před usnutím zachvátit panika z toho, že ho druhý den ve škole čeká test, bojí se zubaře nebo cítí napětí z odjezdu na školní výlet. V dospělém člověku vzbuzuje paniku třeba cesta letadlem… Už předem lze tedy očekávat energetický otřes před událostí, které se dotyčný bojí. A krizová esence zavčas pomůže, aby nedošlo k dezintegraci energetického systému a aby se tento systém dal rychle do pořádku.
Takto koncipoval a světu nabídl svoji jedinečnou Rescue Remedy směs dr. Edward Bach. Složil ji z pětice jednotlivých esencí, z nichž každá má svoji jedinečnou roli a společně fungují při
akutních stavech ve prospěch našeho energetického systému. Ten se po užití rychle navrací do normálu, zklidňuje se. Konkrétně v ní najdeme esence těchto květů:
Snědek okoličnatý, jenž ošetřuje akutní stav při šoku či traumatu, integruje naši osobnost.
Devaterník penízkovitý pomáhá proti panice, pocitům teroru a absolutního odtržení.
Netýkavka žlázonosná proti mentálnímu stresu, netrpělivosti, pomáhá s velkým vnitřním napětím.
Slíva třešňová je esencí proti strachu před ztrátou kontroly, při pocitech, že se stane něco děsivého, že provedu sobě či někomu druhému něco hrozivého.
Bílá lesní réva pak účinně navrací naši pozornost a vědomí do přítomného stavu. Zejména v situaci před mdlobou pomáhá zvládnout pocit odpojení od reality.

Jak kapky užívat?
Krizové kapky (v originále Rescue Remedy) se užívají vždy podle potřeby, individuálně, podle stavu, v jakém se zrovna nacházíme. Očekáváme-li krizovou situaci, je vhodné kapky užít přímo před ní. Pokud již dojde k energetickému otřesu, užíváme esence hned, jakmile je to možné. Z tohoto důvodu je samozřejmě praktické mít kapky u sebe, v domácí lékárně, ideálně nosit je v kabelce, mít je po ruce v autě apod. Dávkují se stejně jako jiné Bachovy esence, přímo do úst si nakapeme cca 4 kapky originální směsi přímo z lahvičky, máme-li možnost, je vhodné je nakapat do vody nebo do jiného nápoje a pít po douškách, než šokový stav odezní. Jelikož energeticky působí i přes sliznici a kůži, variantou je potřít kapkami rty, dásně, spánky, vazivové spojení lebečních kostí, natřít je za ucho nebo na zápěstí. Tímto způsobem aplikujeme především při stavech ztráty vědomí.
I u směsi Rescue Remedy platí, že nemají žádné vedlejší nežádoucí účinky, jsou bezpečné a nenávykové a mohou je užívat lidé jakéhokoliv věku.
Chceme-li ošetřit esencemi nejmenší děti, můžeme v lékárně zakoupit bezalkoholovou variantu Rescue Remedy Kids. Bonusem je, že lahvička i pipeta jsou uzpůsobené dětem, vyrobené z nerozbitného zdravotně nezávadného plastu.
Bachovy květové esence jsou vhodné i pro zvířata, jim v akutní situaci kapeme 2–4 kapky do misky s vodou nebo do krmné dávky. Konkrétně pro domácí mazlíčky je na trhu k dostání směs Rescue Remedy Pets, tyto kapky jsou bez obsahu alkoholu, konzervované glycerinem. I zvířata prožívají krizové a šokové situace a ošetřit je tímto způsobem vřele doporučuji. (Tématu užití „bachovek” pro domácí mazlíčky jsem se věnovala v květnovém čísle Meduňky.)

Abych zcela vyčerpala širokou nabídku krizové směsi, nesmím opomenout další možné běžně dostupné varianty.
Kromě kapek můžeme používat Rescue sprej, který se stříká přímo do úst nebo do sklenice s vodou. Prakticky se dá využít i jako kapénky do prostoru, ve kterém se nacházíme, působí přes sliznice a kůži. Dále Rescue pastilky či Rescue perly, které se cucají/rozpustí v ústech jako klasické bonbony, což ocení zejména děti. Na trhu jsou navíc k dostání v několika variantách ovocných příchutí. A konečně velmi oblíbené varianty určené k potírání kůže — Rescue krémRescue gel. Formy určené pro pleť obsahují kromě zmíněných pěti esencí navíc esenci květu planého jablka, která podrážděnou pleť uklidňuje. Použít se dá preventivně, jako ochrana před podrážděním či terapeuticky, při drobných poraněních kůže, spáleninách, opruzeninách, akné nebo na masáž, po sportu atd. Zkrátka všude tam, kde na úrovni pokožky došlo ke krizi, šoku a je potřeba zklidnit energii.
Na základě svých letitých zkušeností průvodkyně květovou terapií vnímám narůstající oblíbenost u produktu Rescue Remedy Night. Jak je z názvu zřejmé, jde o verzi krizových esencí určenou na noc, unikátnost spočívá v přidané esenci bílého kaštanu. Ten se používá při stavech neklidných myšlenek, kroužících nezadržitelně hlavou, při vnitřní samomluvě, která nám brání uvolnit se a usnout. Energie bílého kaštanu přináší vnitřní klid a mír, a právě v krizové směsi je oním ztišujícím a zásadně klidnícím elementem, který nám pomáhá usnout a kvalitně spát. Není náhoda, že právě tato směs — „noční krizové kapky” – je stále více užívaná. Myšlenkami jsou naše hlavy zaměstnané a přetížené více, než je zdrávo. Proto je skvělé, že můžeme sáhnout po tomto bezpečném pomocníkovi.

Vše, co je v lahvičce Rescue Remedy obsaženo, je z přírody. Jde o energetické výluhy divoce rostoucích květů, které lékař Edward Bach vědomě vybral a jejich potenciál propojil s vibracemi lidské duše. Není tajemstvím, že např. v Anglii jsou touto krizovou směsí vybaveni zdravotníci a záchranné složky a využívají ji jako první pomoc při autonehodách, porodní asistentky jimi ošetřují maminky při porodu. Mám radost, že každý z nás může Rescue Remedy vědomě používat a doporučuji všem zájemcům, aby si sami vyzkoušeli účinek esencí v náročných situacích, které otřesou naším energetickým systémem. Není důvod trpět, trápit se, být po prožitém traumatu dlouhodobě v tenzi. Účelem této pomoci je co nejdříve se vrátit do stavu vnitřní rovnováhy.

Publikováno: Meduňka 08/23, str. 38–39