DOVOLENÁ 13. - 28. 7. 2024. Vaše dotazy a objednávky budu řešit po návratu, díky za strpení. Užijte si čas prázdnin, nevšedních zážitků a odpočinku!

Moje zkušenosti s alergií 

Alergie. Zkoumají se z různých stran, jsou o nich psány odborné články, měří se, vyhodnocují. Nějakou alergii – odmítavou reakci našeho organismu
na cizorodé látky — zažívá prý každý druhý až třetí Evropan. O tom, že jde
o psychosomatické onemocnění, snad už dnes není pochyb a pokud na ni tak i pohlédneme, je možné se i lépe vypořádat s její léčbou. 

Já sama jsem se s alergií potkala jako malá holka. Někdy na prvním stupni základní školy. Pamatuji si ten vjem velmi přesně. Na vesnici, na loučce za bytovkou, kde jsme bydleli, jsem běhala sem a tam /hrála svoji hru na létání/, máchala ruce v bujně rostlé kvetoucí trávě, a domů se vpodvečer vrátila s opuchlými rudými dlaněmi. Pálily jako čert a bolest jsem zaháněla proudem té nejvíc žhavé vody, jakou mi tekoucí kohoutek v koupelně nabídnul. Krátkodobá úleva, otok však nemizel. Záhy jsem se dostala k dětskému lékaři alergologovi. Roky jsem pak sporadicky aplikovala jakýsi lék ve spreji, bez valného účinku jsem si ho stříkala na mé dlaně, v době kvetoucích travin otokem zvětšené do dospělácké velikosti. Doporučení lékaře vyhýbat se kvetoucím travinám jsem opravdu nebyla sto dodržet – jedině tam, na louce za bytovkou, totiž byla moje dětská parta. Jedině na louce jsem měla svůj prostor ke svému létání v oblacích…
Naštěstí jsem měla svoji tajnou metodu, horká voda byla k mání a mé ruce si dopřávaly léčbu takřka ohnivou. A v pubertě mi alergie dala sbohem. Na spousty let, nikoliv na vždy.

 

Dlouhé roky vstupuje alergie do mého života pravidelně s brzkým jarem. Dráždí mne první pyly olše, břízy, lísky… Klasika se vším všudy, co alergik zná. Veliké jarní téma, veliká výzva rok co rok. Vloni jsem měla tak silné obtíže, že jsem nakonec vyzkoušela metodu EFT — techniku emoční svobody. Díky ní jsem se vrátila do prvopočátku, ke kořenům toho, co jsem tehdy, jako šesti – nebo sedmiletá holka, prožívala. A mohla s tím vědomě pracovat. Uvolnit bloky, tlaky, které mi tam léta visely… Šla jsem cestou uvolnění emocí, které se mi připomněly, jakmile jsem se v představách do času dětství vrátila. Bylo tam moře lítosti a smutku. Pocity nepochopení od druhých. Pocity osamělosti. A taky uzavření se do sebe jako obranný mechanismus. Rozhodla jsem se dát vale minulým nastavením. Rozhodla jsem se uvolnit a dát svobodu svým tehdy v sobě uvězněným emocím. Metoda EFT je pro tuto práci, za mne, jako stvořená. Už nejsem malá holka a nálepku “alergik” nepotřebuji. Volám “svoboda!” a držím palce mému novému nastavení. 

Podívám-li se na pylovou alergii jako terapeut pracující s Bachovými květovými esencemi/jenž nám doplňují energie, které nám aktuálně chybí/, sáhla bych v tomto “mém případě” nejspíše po květu slívy třešňové. Uvolňuje městnané emoční napětí, dodává odvahu, ale i trpělivost. Dále bych směs doplnila o květ řepíku lékařského a květ zeměžluče obecné. Řepík nás učí neodvracet se od temných stránek života, ale naopak, integrovat je a prožívat tak skutečnou vnitřní radost. Zeměžluč je esence na podporu našich zdravých hranic, vymezení se vůči druhým lidem. Potřeba vyhovět ostatním na úkor sebe totiž, jak víme, bývá často ve výsledku sebedestruktivní.
I Bachovy květové esence v kombinaci s jinými technikami mohou skvěle podpořit naše sebeléčení, pokud se pro něj rozhodneme. Pokud přijmeme možnost, že alergie je psychosomatické onemocnění a jako s takovým s ním můžeme pracovat a úspěšně se uzdravit. 

Publikováno: Meduňka 06/23, str. 43