Jak se to má s alkoholem v “Bachovkách”?

Ve své praxi občas dostávám dotaz, zda je nutné do směsi Bachových květových esencí přidávat alkohol.
Jak se věc má?
Běžně se alkohol v minimálním množství do míchací lahvičky /tedy té, kterou si odnášíte/ s esencemi a pramenitou vodou přidává jako konzervant. Alkoholová složka zaručuje spolehlivější trvanlivost a čistotu kapek, které jsou cca na 1 měsíc užívání.
Pokud však uživatel chce kapky bez alkoholu, je samozřejmě možné jej vynechat. Pak je ale důležité dbát na opravdu bezpečné skladování lahvičky — v teplých měsících ideálně do lednice — a co především — kapátko udržovat v naprosté čistotě! Tedy se nedotýkat při užívání úst, jazyka, aby nedošlo ke znečištění a zkažení obsahu.
Zvláště u esencí pro malé děti toto s maminkami řešíme — je třeba kapky kapat přímo do otevřené pusinky dítěte či na lžičku, případně do vody.
Stalo se, že mi volala maminka, která nechala svoji dcerku kapky užívat samostatně (což samo o sobě není vůbec problém, naopak), ale po několika dnech zjistila, že Bachovky zapáchají a v lahvičce plavou drobné kousky čehosi…;)
Pokud alkohol člověk striktně nesmí, doporučuji na toto důrazně upozornit předem, např. i v lékárně či obchodě, kde lze nabídnout i samotné Rescue Remedy ve variantě glycerinové, nikoliv alkoholové. Primární zásobní lahvičky — jednodruhové koncentráty — jsou totiž také alkoholové. Na trhu jsou ovšem k sehnání esence / koncentráty “uložené” i ve zmíněném glycerinu.
Dočetla jsem se i o variantě vinného octa coby konzervantu místo alkoholu.
Další možností je kapky nakapat do většího objemu vody a tím je naředit. Případně nakapat esence do horkého nápoje, aby se alkohol částečně vypařil.
Tedy — bezalkoholové řešení je.
Dr. Edward Bach, autor terapeutického systému, prý do směsi používal brandy. Já používám naši domácí vysokoprocentní pálenku.
Můj muž mne takhle jednou pozoroval, jak připravuji Bachovky, a pravil: “Beztak to, co těm lidem na emoce v Bachovkách pomáhá, je ta naše slívka.”
Já nechávám na posouzení každého…:)