Bachovkový lektvar pro vnitřní pohodu 

Dovoluji si dnes, v čase adventním, popustit uzdu své představivosti, a ač nejsem alchymista, připravím pro nás všechny blahodárný předvánoční elixír. Elixír složený ze tří úžasných esencí jménem Bachovy, esencí ze tří divoce rostoucích rostlin, které nám vykouzlí vnitřní klid, dodají energii a naplní nás bezpodmínečnou láskou. A budu věřit, že dr. Edward Bach (1886–1936), anglický lékař a autor terapeutického systému známého pod názvem Bachova květová terapie, mi moji smělost odpustí.

Esence se totiž doporučují míchat vždy pro konkrétního člověka, jeho konkrétní nastavení, naladění, na jeho emoce, které aktuálně prožívá. V tuto chvíli si tedy dovolím mimořádně naladit se povšechně na nás všechny, kteří směřujeme k období Vánoc a kteří plus minus žijeme podobnými tématy a prožíváme často podobné emoce. V představách řešíme nákupy dárků, jsme naplněni touhu splnit svým blízkým jejich přání, každoročně nám touto dobou vyvstávají témata podoby Vánoc, rodinných oslav a návštěv, my ženy chtě nechtě máme v hlavě úklid, přípravu jídla, pečení cukroví… No a muži počítají, kdo to všechno zaplatí, psychicky se připravují na sváteční příbuzenské sešlosti, kterým běžně neholdují a z představy plných nákupáků jim dost možná přibývají šediny na skráních… Známe to všichni. S obdobím adventu (času, ve kterém se naštěstí už mnohem více jak kdy dříve věnujeme i těm spirituálním záležitostem, kdy už se přece jenom umíme i zastavit, vydechnout a alespoň na chvíli spočinout sami v sobě) holt přichází i tlak. Na sebe, na mobilizaci svých sil. Na to, abychom to všechno zvládli na výbornou. Na to, aby se rodina sešla a ideálně se nerozkmotřila do příštích Vánoc. Na to, aby děti byly spokojené. Na to, abychom zvládli finančně zajistit to, co si přejeme. Připočteme-li k tomu všemu fakt, že se často, s blížícím se koncem kalendářního roku, tzv. finišuje v práci a my jsme schopni navzdory všemu pracovat přesčas a do úmoru, že se od nás očekává účast na vánočním večírku, na který dorazíme sice s vyplazeným jazykem, ale s úsměvem od ucha k uchu, vychází nám bilance, že je toho zkrátka na jednoho moc. A tady přicházím já, milovník jednoduchých řešení bez nežádoucích účinků a taky praktik Bachových květových esencí, a volám „Zastavit stát, raz dva!“ Předepisuji nám všem, kteří už už naskakujeme do kolotoče, který nám ve výsledku navozuje stres, nervozitu, hněv, zlost, vyčerpání, „vibrační medicínu“ v podobě trojlístku Bachových květových esencí.

Jedničkou v mé směsi je cesmína. Esence, kterou ve své lahvičce musíte mít! Vibrace květu cesmíny ostrolisté nás dokáže naplnit láskou. Láskou bezpodmínečnou, láskou bez očekávání, láskou bez hodnocení. Učí nás toleranci, pokoře, vlídnosti. Přijímání lidí – věcí – situací takových, jaké jsou. Otevírá naše srdce, prosvěcuje naši srdeční krajinu zlatou barvou, kterou pak můžeme my doslova rozlévat do svého okolí. Rozvíjí v nás schopnost nadhledu. Dovednost zvládat i napnuté situace bez vzteku, kritizování, žárlivosti, výčitek.
Cesmína ostrolistá je nádherný stálezelený keř, s listy s trny ostrými jako žiletky a výrazně červenými bobulemi. Ne náhodou je tahle kráska vánočním symbolem; objevuje se v dekoracích právě v adventním čase pro svůj výrazný zeleno-rudý kontrast. Rostlina je opředena mnoha legendami – živý plot z cesmíny prý chrání proti zlým duchům, v křesťanské kultuře představují listy cesmíny trnovou korunu Krista a rudé plody jeho krev. My se však vrátíme ke květům cesmíny, které jsou bílé a něžné a jejichž vibrace dr. Bach díky svému silnému napojení na energie květů dokázal navnímat. Cesmína nám všem v předvánočním lektvaru velmi velmi pomůže zklidnit se a procítit lásku ve svém srdci.

Druhou esenci, kterou nám do mixu přidávám, je oliva. Energie květu olivovníku nese potenciál síly a vitality. Olivu v našem elixíru musíme mít! Jedeme naplno, často nevidíme napravo ani nalevo, máme svůj cíl a jsme zarputilí jej stůj co stůj do puntíku splnit. Večer, když všichni ulehnou, jsme vyčerpaní a unavení. Psychicky, fyzicky, celkově. Schází nám energie. Životní pohon. Máme pocit vybitých baterek. Rozdáváme se pro ostatní, pro děti, pro partnery, pro staré rodiče, pro zaměstnavatele, pro vyšší cíle, pro dobro lidstva. Ach, jak jsme dobří, vydržíme jako kůň! Než padneme na ústa. Vysílení, často nemocní.
I oliva je opředena pradávným příběhem, tentokrát o Noemově arše, která měla zachránit životy lidí a zvířat před potopou světa. Větvičku z olivového stromu prý přinesla holubice Noemovi na znamení, že potopa skončila a že se na zem zase vrací klid a mír. A takto nacítil vibrace olivového květu dr. Bach. Esence je spojena s principem regenerace, míru a znovunastolené rovnováhy. Učí nás vnímat naše vnitřní potřeby, poslouchat náš vnitřní kompas a efektivně hospodařit se svým energetickým potenciálem. 

Poslední do adventního trojlístku esencí vybírám tu, jejichž anglický název je více než výmluvný – Star Of Bethlehem. Betlémská hvězda. Podle biblického příběhu právě Hvězda betlémská zavedla tři krále do Betléma, kde se poklonili malému Ježíškovi a předali mu své dary. Betlémská hvězda je tak spjata se symbolikou světla a naděje, a to nejenom v čase vánočním. A přesně tyto kvality dokáže do našeho bytí přinést esence, jejíž český název je snědek okoličnatý. Nenápadná drobná květina s bílými kvítky a silným vibračním potenciálem pro chvíle, kdy máme pocit, že naděje a naše vnitřní světlo zcela pohasly. Pokud jsme zažili šok, otřes, krizovou situaci, která s námi hluboce otřásla a destabilizovala naši osobnost, narušila naši rovnováhu, je vhodné sáhnout po esenci snědku. Esence neutralizuje šokující události a uvádí samoléčící mechanismus našeho těla zpátky do chodu. Pomáhá při zvládnutí traumat na duševní úrovni a je jedno, zda jde o starou, letitou, událost nebo o otřes, který jsme zažili právě včera. Intenzita či hloubka traumatu může být taky zcela odlišná, vždy záleží na každém člověku, který na situaci jako na traumatickou reaguje. Traumatem tak může být autonehoda, vážná nemoc, ale taky nečekaná zpráva či „pouhá“ náhlá změna plánu. Dr. Bach nazval esenci květu snědku „tišitelem bolesti a utěšitelkou duší“ a já ji právě v tomto čase vnímám jako velmi potřebnou a útěšnou. Starat se o své vnitřní světlo i v těžkých situacích, které nás energeticky přemohou, je jediná cesta, jak krizí zdravě projít. Nechť pro nás všechny svítí Hvězda betlémská!

Cesmína – oliva – snědek, to je můj mix pro nás všechny, kteří právě v těchto dnech a týdnech vnímáme vnitřní napnelismy, únavu, smutky a bolesti ze starých jizev a ran, které se nám možná i „tradičně vánočně“ zase znovu hlásí o slovo. Z osmatřiceti „bachovek“ jsem je vybrala intuitivně, vedena srdcem a vnitřním pocitem, že právě tyto jsou teď ty pravé. Jsem si vědoma, že každý člověk je originál, každá situace je originál a že budete-li chtít, je možné si najít kombinaci svoji, vlastní, jedinečnou. Anebo sáhnout po té nejznámější, původní a jediné směsi dr. Bacha, kterou je Rescue Remedy. Mix pěti esencí pro krizové stavy, které doporučuji úplně každému, a nejen na Vánoce, mít je vždy po ruce. V Anglii, rodné zemi lékaře Bacha, záchranáři vozí ve svých vozech Krizové esence a používají je u pacientů při autonehodách a jiných neštěstích.

Vyzkoušejme účinek Bachových esencí, jenž léčí naše emoce. Dr. Bach definoval třicet osm základních emocionálních stavů a přiřadil k nim třicet osm odpovídajících květových esencí. Dokážeme-li si zvědomit a pravdivě pojmenovat své emoce, popsat to, jak se uvnitř cítím, dokážeme si i správně vybrat konkrétní esenci, která emoci přináleží. Nepotřebujeme tedy medicínské ani biologické vzdělání k tomu, abychom se mohli samo-léčit, stačí mít otevřenou mysl. Esence jsou navíc bezpečné pro každého, působí vibračně, podobně jako homeopatika, a jsou zcela bez nežádoucích účinků. Stačí si je několikrát za den kápnout přímo do pusy či do sklenice s vodou a nechat se podpořit léčivými energiemi rostlin.

Pozvedám pomyslný nápoj s esencemi, jež jsem nám nabídla, a připíjím na klid v duši!
Přeju nám všem pokojné období předvánoční i vánoční, ať naše vnitřní světlo stále plane a ať máme dobrou vůli nechat se jím vést…
S láskou
Petra

Publikováno:
Časopis Souzním, 4/2022